przesuń w lewo
przesuń w lewo

Mycie/dezynfekcja

Wszystkie narzędzia bezpośrednio po użyciu powinny być wymyte i zdezynfekowane. Nie należy dopuszczać do zaschnięcia na nich zanieczyszczeń. Do automatycznego mycia i dezynfekcji służą urządzenia zwane myjniami dezynfektorami. W zależności od rodzaju narzędzi można wybrać proces dezynfekcji termicznej lub chemicznej. Wszędzie gdzie to możliwe powinno stosować się procesy dezynfekcji termicznej.  Narzędzia ułożone na specjalnych tacach narzędziowych powinny być myte w stanie rozłożonym.

Myjnie dezynfektory przeznaczone są również do mycia i dezynfekcji transportowych pojemników plastykowych, kontenerów, wózków transportowych.

Myjnie dezynfektory do basenów i kaczek mogą być ładowane od góry lub od frontu.

Narzędzia delikatne np. instrumenty mikrochirurgiczne, których obróbka w myjniach dezynfektorach mogłaby spowodować ich uszkodzenie, należy myć w myjniach ultradźwiękowych. Ultradźwięki umożliwiają bardzo dokładne usuwanie zanieczyszczeń z miejsc trudno dostępnych takich jak: gwinty, wnęki, szczeliny, dysze. W przypadku mycia bardzo drobnych narzędzi polecamy koszyczki z drobnej siatki zamykane pokrywką opisane w dziale Magazynowanie i Transport. 

Narzędzia o przekroju kołowym można również myć i suszyć za pomocą specjalnych pistoletów typu SELECTA wyposażonych w różne końcówki.

Aby zapobiec wzrostowi mikroorganizmów narzędzia  podczas ich kontroli i pakowania powinny być suche. Z reguły myjnie posiadają również funkcję suszenia. W celu skrócenia procesu mycia i dezynfekcji i zwiększenia wydajności myjni można stosować oddzielne suszarki. Są one skonstruowane tak, aby czynność przeniesienia narzędzi z myjni do suszarki była jak najprostsza, a suszenie optymalne. Suszarki Getinge mogą suszyć narzędzia ze stali nierdzewnej, wyroby ze szkła, różne utensylia oraz sprzęt anestezjologiczny zamocowany w specjalnych uchwytach. 

Współpracujemy m.in. z:
getinge wipak valisafe
Copyright © 2011 STERIGAT. Wszelkie prawa zastrzeżone.